NumizmatickyObchod.sk
Ocenenie-minci.sk
Ohodnotenie mincí zdarma
Odpoveď odborníka
zdarma do pár hodín
info@ocenenie-minci.sk

Katalógy mincí – ako s nimi pracovať

Katalóg mincí – ako s ním pracovať

 

Veľmi dôležité pri určovaní mincí a ich hodnoty je správne narábanie s numizmatickými katalógmi. Treba si uvedomiť, že v dnešnej dobe je veľké množstvo numizmatických katalógov, s ktorými sa dajú určovať staré mince. Problémom býva skôr nájsť ten správny katalóg na určovanie mincí.  Sú vydávané aj svetové katalógy mincí, kde nájdete všetky možné mince sveta, ale stále sa nájde minca ktorá nie je zaevidovaná v žiadnom katalógu. Často krát sa objavujú nové varianty rôznych mincí, tieto varianty sú napríklad určitá zmena v kolopise alebo menšia zmena mincového poľa a podobne. Ak sa pri zbieraní a určovaní mincí rozhodnete ísť až do takej hĺbky potrebujete skutočne špecializovaný numizmatický katalóg zameraný na konkrétne obdobie.

Každopádne väčšinu ľudí zaujíma hodnota ich mincí a tak hľadajú katalógy mincí, ktoré ukazujú aj ceny mincí. Treba si uvedomiť, že katalógy mincí sa delia na dve základné skupiny, a to: Katalógy pre určovanie mincíkatalógy pre určovanie hodnoty respektíve ceny mincí. Katalógy, ktoré určujú aj hodnoty mincí musia byť aktuálne, pretože ceny mincí sa pohybujú rôzne od trhu zberateľov mincí. Každý rokom môže byť hodnota mincí úplne iná. Z  Tohto dôvodu sú podľa nás katalógy, ktoré udávajú ceny mincí dosť nepresné, treba ich brať s rezervou. Ďalej treba vedieť, že v týchto katalógoch sa uvádzajú hodnoty v jednotlivých zachovalostiach mincí. Vo väčšine katalógoch sa uvádzajú ceny len pre prvé tri zachovalostné stupne. Takže 0/0, 1/1 a 2/2. Viac k tejto problematike v článku, kde sa venujeme zachovalostiam mincí.

Druhým typom katalógov sú tie, ktoré len mince určujú, respektíve datujú. Neuvádzajú hodnoty mincí. V týchto numizmatických katalógoch sa uvádza tzv. rarite rating, čiže v akej miere sa daná minca vyskytuje. Vzácne mince sú označované písmenom R. Tie najvzácnejšie majú až 4 krát písmeno R, ale to sú už unikáty. Takéto katalógy, ktoré sa venujú uhorskému mincovníctvu sú staršieho vydania. V dnešnej dobe by bolo dobré spracovať nové poznatky a vytvoriť nové katalógy, ktoré sa venujú uhorským minciam.

stare mince 3