NumizmatickyObchod.sk
Ocenenie-minci.sk
Ohodnotenie mincí zdarma
Odpoveď odborníka
zdarma do pár hodín
info@ocenenie-minci.sk

Zachovalosť mincí – ako ju určiť?

Zachovalosť mincí

Pri určovaní ceny, teda hodnoty mincí je potrebné určiť v prvom rade zachovalosť mincí. Vo veľa prípadoch dochádza k nadsadzovaniu kvality mincí. Táto chyba je celkom prirodzená nakoľko každý, kto mincu predáva má záujem na tom aby mala vyššiu hodnotu. Preto je veľmi dôležité každú starú mincu pozorne prezrieť.

 

Zachovalosť mincí sa delí na tri základné stupne.

Stav 0/0 – Dokonalý stav, prakticky nemožné aby minca prešla obehom

Stav 0/0: Minca v tomto stave neprešla obehom. Každý jeden detail je ostrý, nemá ani jemné škrabance. Je to minca v razobnom lesku. Pri drobných stredovekých minciach takýto stav ani neexistuje, pretože tie boli všetky v obehu.

Stav 1/1 – Veľmi pekná minca, mohla prejsť obehom

Stav 1/1: Minca je veľmi pekne zachovalá, stále sú vidieť ostré detaily. Na minci už môžu byť viditeľné rôzne malé poškodenia, ako jemné škrabance spôsobené obehom. Minca už nie je v razobnom lesku, prešla obehom. Je však stále veľmi pekná. Jedná sa o pomerne vzácny stav.

Stav 2/2 – Minca zaraditeľná do zbierky

Stav 2/2: Mince  v tomto stave majú výrazné znaky obehu, detaily nie sú ostré. Celkový dojem z mince je ale aj tak príjemný. Ďalšie rôzne vady ako škrabance, hranky kvalitu mince jednoznačne zhoršujú. Jedná sa o posledný stav, ktorý je väčšina zberateľov schopná akceptovať vo svojej zbierke

Iné stavy mincí 3/3 , 4/4

Akákoľvek nižšia zachovalosť minci je už pre zberateľské účely nevhodná a ich cena je oproti lepším stavom často len zlomková. Nízku kvalitu mince je v zbierke možné tolerovať len pri veľmi vzácnych minciach, ktoré je takmer nemožné zohnať.

Tuto môžete vidieť mince v jednotlivých stavoch:

0/0:

heller

1/1:

 

heleeeeeeer

 

2/2:

halieriiiiiiiiiiiiiiiik