NumizmatickyObchod.sk
Ocenenie-minci.sk
Ohodnotenie mincí zdarma
Odpoveď odborníka
zdarma do pár hodín
info@ocenenie-minci.sk

Razenie mincí v stredoveku

Razenie mincí je pomerne zdĺhavé. Najskôr bolo nutné pripraviť vzácny kov, ktorý bol vyťažený. Vzácny kov sa odlial do tzv. hrivny, ktorá bola označená značkou kráľovstva alebo danej mincovne . K tomuto označeniu hrivny sa používalo viacero nástrojov. Dá sa povedať, že sa používalo určité razidlo, ktorým sa daná hrivna označila. Z jednej hrivny bolo presne určené, koľko kusov mincí sa malo vyraziť. Na toto dohliadal v mincovni komorský gróf. Toto by mohlo vysvetľovať, že nachádzame aj denáre, ktoré majú až jeden gram a naopak aj denáre, ktoré majú len 0.4 gramu. Prvé vyrazené mince z jednej hrivny mohli mat väčšiu hmotnosť, keď sa zdalo, že by sa nevyrazilo správne množstvo mincí, tak ich razili z tenšieho strížku, aby sa splnil predpísaný počet vyrazených mincí na jednu hrivnu.

.OBR 11 Značkovanie hrivien (Kronika peňazí na Slovensku)

 

Značenie hriviem môžeme vidieť na obrázku.

 

 

Ďalej nasledovalo pripravenie mincových strížkov na razbu. Pláty vzácneho kovu sa strihali na maličké štvorčeky , ktoré sa neskôr ukovali do krúžku,tzv. mincového strížku, aby boli pripravené na razbu. Tieto pláty sa strihali veľkými kliešťami, ktoré môžeme vidieť na obrázku.

OBR 9 Strihanie mincového plátu na malé štvorčeky (Kronika peňazí na Slovensku)

Posledná fáza bolo samotné razenie mincí. Mince sa razili špeciálnym kladivom, ktoré bolo nahnuté tak, aby náraz na razidlo bol kolmý. Tak prišlo k presnému vyrazeniu mince, aj keď z praxe vieme, že viacero mincí je krivo vyrazených, respektíve sú vyrazené na dvakrát, a tak vznikajú tzv. dvojrazy a pod.. Mince sa razili úderom do razidla, ktoré bolo priložené na mincovom strížku. Mincový strížok bol položený na podstavci. Podstavec bol na truhlici, ktorá je vyplnená určitým štrkom alebo malými kamienkami, respektíve pieskom. To  zjemňovalo náraz na razidlo, aby sa nepopraskala minca.

OBR 10 Razenie mincí, (Kronika peňazí na Slovensku) Na obrázku môžeme vidieť dobovo vyobrazené razenie mincí.

Razenie mincí, ako sme spomenuli vyššie je pomerne zložité. Dúfame, že aspoň v malej miere sme Vám priblížili štýl razenia mincí v stredoveku.