NumizmatickyObchod.sk
Ocenenie-minci.sk
Ohodnotenie mincí zdarma
Odpoveď odborníka
zdarma do pár hodín
info@ocenenie-minci.sk

Minca Leopolda I.

Minca Leopolda I.

 

Tento článok sa bude zaoberať mincou Leopolda I.  Jedná sa o mincu, ktorá je zaujímavá kvôli niekolkým anomáliám, ktoré sa na minciach Leopolda I. vyskutujú v menšej miere.  Je pravdou, že v danom období sa razilo veľké množstvo mincí a preto sú aj rôzne varianty 3 grajciarov Leopolda I. pomerne bežné, predsa však každého zberateľa poteší minca, ktorú bežné numizmatické katalógy nepoznajú.

Na prvý pohľad sa jedná o úplne bežný kremnický 3 grajciar Leopolda I..  Všetky parametre ako hmotnosť, priemer sú v norme. Naša minca je z roku 1693, kedy sa za Leopolda I. razilo naozaj veľké množstvo rôznych mincí a samozrejme vo viacerých mincovniach. Ako bolo vyššie spomenuté tento 3 grajciar je z kremnickej mincovne a tak je jeho mincová značka KB. Katalógové určenie nie je samozrejme presne možné, ale môžeme mincu určiť aspoň podľa roku a príslušnej mincovne. V katalógu Zdenka Nechanického je pod číslom 1234. Ale poďme sa venovať presnému určeniu mince.

Čo sa týka averzu, čiže prednej strany mince, tak na nej nie sú žiadne anomálie a súhlasí s mincami v rôznych katalógoch mincí Leopolda I. Na tejto prednej strane sa nachádza portrét panovníka a nasledovný opis: LEOPOLD.D.G.R.3.I.S.A.G.H.B.REX.. Určite treba spomenúť, že minca je v slušnej zbierkovej zachovalosti.

Určenie reverzu, zadnej strane mince, je oveľa zaujímavejšie ako pri averze. Na všetkých kremnických 3 grajciaroch Leopolda I. je madona s Ježišom. A práve tu sa nachádza anomália. Madona s Ježišom na klasických 3 grajciaroch z tohto roku je pomerne dosť veľká, v hornej časti jasne zasahuje do kolopisu, zaberá celú plochu oddelenú perlovcom. Na našej minci je Panna Mária s Ježišom viditeľne menšia, iba v hornej časti, kde má zasahovať do opisu presahuje perlovec, v iných častiach sa perlovca ani len nedotýka. Opis samozrejme chybu nemá: PATRONA. HUN(UHORSKÝ ZNAK)GARIAE.1693.  Zatiaľ evidujeme  jeden  exemplár tejto varianty i keď predpokladáme, že ich určite bude viac. Preto ak natrafíte na podobný exemplár budeme radi ak nás budete kontaktovať.

 

strieborniak

strieborný grajciar