NumizmatickyObchod.sk
Ocenenie-minci.sk
Ohodnotenie mincí zdarma
Odpoveď odborníka
zdarma do pár hodín
info@ocenenie-minci.sk

ČISTENIE MINCÍ

Čistenie mincí

Veľa zberateľov a hlavne laikov, ktorí sa zaujímajú o numizmatiku a mince si kladú otázku, či je vhodné svoje mince pred dôkladným uložením do zbierky vyčistiť a či nie.  Názor odborníkov v numizmatike je taký, že mince sa väčšinou nemajú čistiť a hlavne sa nesmú čistiť laikom alebo amatérom v tejto problematike. Samozrejme je iné pokiaľ sa čistí určitý archeologický nález, pri ktorom je poverená osoba na vykonávanie tejto činnosti. Vtedy sa postupuje podľa vopred určeného návodu.

Pri čistení mincí záleží hlavne z akého materiálu je daná minca, je rozdiel ak je medená, strieborná alebo to je bilon, alebo zlato.

Medené mince sa viac menej vôbec neodporúčajú čistiť nakoľko je meď veľmi citlivá na akékoľvek chemikálie a podobne. Väčšina medených mincí má tzv. medenku, čo je vlastne zelená korózia na medenej minci. Táto medenka sa veľmi ťažko odstraňuje. Neexistuje presný návod na odstránenie takejto korózie. Viac numizmatikov sa zhoduje, že jediný prostriedok na čistenie medených mincí, respektíve len na ich zvýraznenie je rastlinný olej, poprípade olivový olej, ktorým sa pri týchto minciach zvýrazňujú detaily.

Strieborné mince sa taktiež dosť problematicky čistia, nakoľko veľmi veľké množstvo stredovekých strieborných mincí obsahuje veľké množstvo medi. Čisté striebro v týchto minciach málokedy presiahne hodnotu 50%. V drvivej väčšine to je menej a tak sa jedná o bilon, alebo čierne striebro respektíve bielu meď.  Takéto mince sa nedoporučuje chemicky čistiť, odporúča sa čistá voda na umytie od nečistôt, ktoré sa ľahšie zmývajú. Pri rôznych koróziách a pod., doporučujeme použiť veľmi slabý roztok chelatonu, ale treba zobrať do úvahy, že chelatón ničí pôvodnú patinu, ktorá je na minciach jednoznačne veľmi cenená. Prakticky aj pri strieborných minciach platí, že nečistiť pokiaľ človek nie je odborníkom v danom odbore. Pri moderných Ag minciach je čistenie jednoduchšie, nakoľko sa väčšinou jedná o mince z pomerne kvalitného striebra. Tam sa tak isto využíva chelatón, poprípade riedená kyselina citrónová. Pri čistení treba mincu dôkladne sledovať.

V otázke zlatých mincí je čistenie veľmi problematické, nakoľko je riziko poškodenia mince pomerne drahé, keďže zlaté mince sú vcelku drahý sortiment.  Je pravda, že na zlatých minciach býva veľmi málokedy korózia, nejaké nečistoty a pod. Zlaté mince sa razili z veľmi kvalitného zlata, dukátového zlata.  Neodporúčame zlaté mince za žiadnych okolností čistiť, nakoľko je veľké riziko poškodenia mince. Doporučujeme sa poradiť s odborníkmi, ktorí sa venujú danému oboru a riadiť sa ich radi a návodmi.